Producenci
Jak zadbać o prawidłowe napowietrzanie akwarium? 0
Jak zadbać o prawidłowe napowietrzanie akwarium?

Każdy akwarysta doskonale wie, jak ważne jest zapewnienie dobrych warunków środowiska wodnego w akwarium. Nie będzie to możliwe bez odpowiedniego utleniania wody w akwarium. Ale na co należy zwrócić uwagę wybierając napowietrzanie do akwarium?

Jaka jest rola napowietrzaczy akwarium?

Napowietrzanie to najprościej mówiąc – dostarczanie wodzie niezbędnej ilości tlenu. Napowietrzanie akwarium jest konieczne, jeżeli chcemy, aby nasze rybki na długo zachowały zdrowie oraz były w dobrej kondycji. Dzięki temu procesy oczyszczania wody będą przebiegały prawidłowo i unikniemy problemów z niedoborem tlenu. Pamiętajmy, że wodę w akwarium napowietrzać trzeba przez cały czas i absolutnie niedopuszczalne jest wyłączanie napowietrzania na noc.

Czy napowietrzanie akwarium jest konieczne?

Zastanawiasz się, czy napowietrzanie akwarium zawsze jest konieczne? Jeżeli masz mały zbiornik a w nim całkiem sporo rybek, a do tego niewiele roślin, utlenianie wody w akwarium jest niezbędne, aby nie doszło do zaburzenia prawidłowych warunków wodnych. Jedynie stosując filtry, które pobudzają wodę do ruchu, nie ma konieczności stosowania napowietrzaczy. Należy również wspomnieć, że naturalną metodą napowietrzania wody w akwarium jest posadzenie w nim sporej ilości roślin i zapewnienie odpowiedniego oświetlenia.

Metody napowietrzania wody

Oto najpopularniejsze metody napowietrzania wody w akwarium:

  • napowietrzanie filtrem wewnętrznym – filtr wyposażony jest w wężyk, który pobiera powietrze znad akwarium. Trafia ono do komory filtra, a następnie wydostaje się wraz ze strumieniem wody. Filtr, który nie posiada przewodu powietrznego, jest umieszczany tuż pod powierzchnią wody tak, aby była ona w stałym ruchu.
  • napowietrzanie filtrem zewnętrznym z deszczownicą – deszczownicę umieszcza się nad powierzchnią wody. Strumienie wody padają wówczas pionowo w dół, imitując krople wody, które wpadają do akwarium. Deszczownicę można umieścić również pod powierzchnią wody i skierować pod skosem do góry. Wówczas otrzymamy efekt falowania wody.
  • filtr kaskadowy – daje on mniejsze możliwości regulacji aniżeli pozostałe rodzaje filtrów, ale również jest skuteczną formą napowietrzania wody w akwarium. Im wyżej nad lustrem wody filtr kaskadowy zostanie umieszczony, tym utlenianie będzie efektywniejsze, ale i niestety głośniejsze.
  • brzęczyk – pompka napowietrzająca – jest to rozwiązanie odpowiednie i do małych i do dużych zbiorników. To niewielki silniczek z przewodem powietrznym i kostką napowietrzającą, która rozbija strumień powietrza na drobne pęcherzyki. Można zakupić pompki różnego typu, np. tłokowe lub membranowe, a ich moc należy dobrać w zależności od pojemności akwarium. Najtańszym rozwiązaniem są pompki membranowe, ale jednocześnie są i najgłośniejsze. Pompki tłokowe są droższe w zakupie, ale za to cichsze i z pewnością nie będą przeszkadzały domownikom w porze nocnej.

Czy napowietrzanie wody w akwarium może zaszkodzić rybkom?

Na pewno zbyt niski poziom tlenu w akwarium jest dla rybek szkodliwy. Aby temu zapobiec, stosujemy różnego typu napowietrzacze. Generalnie, nie stanowią one żadnego zagrożenia dla ryb, ale warto regularnie obserwować ich zachowanie. Jeżeli zaczną pływać bliżej powierzchni wody oraz zauważymy, że są apatyczne i drżą im płetwy, może się okazać, że poziom tlenu jest za wysoki. W tej sytuacji można pozbyć się kilku roślin lub wyłączyć pompę i zaobserwować, czy w zachowaniu rybek po zmniejszeniu ilości dostarczanego tlenu zajdą jakieś zmiany.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl